KRATOS BMW M3 M4 M2 COMPETITION S55 UPGRADED TURBO R187500,00
Back to products
CTS TURBO F80/82/83 M3/M4 S55 Chargepipe Set R8500,00
“BMW B38/B46/B48/B58 JB4 Tuner” has been added to your cart. View cart
Click to enlarge
CTS
CTS TURBO BMW F20/F22/F23/F30/F31/F34/F36 1 Series, 2 Series, 3 Series And 4 Series FMIC KIT – DIREC
R11500,00
Add to wishlist
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
Description
The CTS TURBO BMW F20/F22/F23/F30/F31/F34/F36 FMIC KIT – DIRECT FIT is an excellent upgrade for any stock or modified cars. This kit provides significant cooling improvement compared to the competition, and substantial cooling benefits over the factory setup. Improvements can be attributed to the high density intercooler core, and cast aluminum end tanks. If you’re interested in maintaining the sleeper look, rest assured this kit is a snap to install and no bumper trimming is required at all. Core size: 21.5in long x 5in thick x 8.5in/6in tall, HP rating up to 600hp.
Intercooler fits the following models:
  • BMW M135i(x) F20 / F21
  • BMW 228i(x) F22/F23
  • BMW M235i(x) F22/F23
  • BMW M2 F87- BMW 328i(x) F30/F31/F34
  • BMW 335i(x) F30/F31/F34
  • BMW 335d(x) F30/F31/F34
  • BMW 428i(x) F32/F33/F36
  • BMW 435i(x) F32/F33/F36
  • BMW 435d(x) F32/F33/F36
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Quick view
Add to wishlist
BMS F30 N55 Performance Intake
R6200,00
Add to cart
Quick view
MHD Super License for N55
Add to cart
BMS Elite Aluminum BMW F30 N55 Performance Intake
BOOTMOD3 N13 – BMW F20 F30 114I 116I 118I 316I 320I TUNE
Fuel-It! Flex Fuel Kits for F Chassis N55 BMW
BMS B58 Billet Intake for F chassis BMW 140 240 340 440
BMS F Chassis B58 BMW Turbo Inlet Upgrade for F2X M140 240 F3X 340 440
close
Popular Products
  • Apex VS-5RS 18inch Wheels R95000,00
  • Carbon fiber engine cover, BMW M2 M3 M4 (S58) R10000,00
  • Kelford Camshaft Set, Toyota B58 Gen2 R39950,99
  • Titan 7 T-P5 Forged Split 5 Spoke BMW G8X 20" Wheel Set R89999,99